Bibliotheca Alexandrina jest polsko – brytyjskim niezależnym projektem, prowadzonym przez dwoje czarownic z tradycji aleksandryjskiej, Enennę i Velkana. Pomysł wydawnictwa narodził się z pragnienia przybliżenia polskiemu czytelnikowi magicznej i pogańskiej klasyki. Zaczęliśmy od niewiarygodnie inspirującego „Tańca Spirali” Starhawk, łączącego magię, pogaństwo, ekologię, feminizm i pasję życia. Kolejną pozycją wydaną przez nas po polsku była “Przyszłość czarostwa” matki współczesnego czarostwa – Doreen Valiente.
Z biegiem czasu rozszerzyliśmy naszą misję i poza kolejnymi przekładami na język polski zaczęliśmy wydawać oryginalne prace w języku angielskim. Pierwszym z nich była opowiadająca o związkach między wicca a kabałą “The Witches’ Pyramid” Roba Hardy’ego, wiccańskiego arcykapłana i założyciela aleksandryjskiej linii Silvers, i jej kontynuacja “The Witches’ Hexagram”. Kolejną pozycją była książka “Labyrinth Walking the Radiant Path” Lyn Brandwood opowiadająca o duchowych korzyściach i technikach pracy z labiryntem. Dzięki temu udało się nam zachować na kartach ksiąg bezcenną wiedzę i doświadczenie adeptów magicznych ścieżek, które wspomogą kolejnych adeptów w ich podróżach.
Kolejnym filarem naszej działalności jest odkrywanie i zachowywanie wiedzy i historii magicznej z dawnych lat, która z biegiem czasu została zapomniana i jest już trudno dostępna. Naszym pierwszym sukcesem na tym polu było odkrycie nieopublikowanego nigdy dotąd manuskryptu Charlesa Lelanda, autora klasyki czarostwa, “Aradii, czyli ewangelii czarownic”, “Witch Ballads” zawierającego kolekcję poezji związanej z czarownicami. Po kilku latach ciężkiej pracy nad tekstem udało nam się opublikować ten tomik poezji ze wspaniałą przedmową profesora Ronalda Huttona. Tekstowi towarzyszą oryginalne ilustracje polskiej artystki, Agnieszki Wałek. Kolejną pozycją nad którą pracujemy jest niedostępny od lat “The Folklore of Herbs” związanej z tajemniczym kowenem z New Forest Katherine Oldmeadow.
Nazwa „Biblioteka Aleksandryjska” zobowiązuje. Mamy ambicję wydawać pozycje dotyczące pogaństwa, magii, duchowości i okultyzmu, które uważamy za ważne, wartościowe i które nam się podobają.